Rodzinny Dom Pomocy

Pierwszy i jak dotąd jedyny w Polsce Rodzinny Dom Pomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną powstał 1 czerwca 2015 roku z inicjatywy nauczycieli i wychowawców pracujących z dziećmi i młodzieżą ze specjalnymi potrzebami.

Zamieszkały w nim dwie młode dziewczyny Ewa i Sara oraz dwóch chłopców Sylwester i Norbert. Cała czwórka od najmłodszego dzieciństwa przebywała w różnych instytucjach pomocy społecznej. Wszyscy znali się od dziecka. Wspólnie wychowywali się w internacie jednej z łódzkich szkół, gdzie poznali namiastkę prawdziwego domu.

Po ukończeniu szkoły mieli trafić do Domu Pomocy Społecznej. Ta kolejna zmiana – bez względu na najlepszą nawet wolę i zaangażowanie pracowników Domu Pomocy Społecznej – mogła zniweczyć wszystkie wysiłki włożone w Ich rozwój i uspołecznienie. Z tego powodu wychowawczynie z internatu podjęły decyzję o założeniu Rodzinnego Domu Pomocy. Nie zostały z tą inicjatywą same!

Idea stworzenia prawdziwego DOMU dla czwórki młodych, spragnionych miłości i akceptacji osób zgromadziła grupę sympatyków, którzy postanowili wspierać wszelkie działania związane z powstaniem DOMU przy ulicy Edwarda  w Łodzi. Wspólnymi siłami wyremontowali i dostosowali do potrzeb dzieci budynek przekazując meble, artykuły budowlane, sprzęt AGD. Wspierali darami materialnymi ale nie to było najważniejsze – pomagali swoją wiedzą, wysiłkiem a przede wszystkim sercem. Cały czas biorą czynny udział w życiu mieszkańców Domu stając się jego prawdziwymi przyjaciółmi.

Od sierpnia 2017 przyjaciele i sympatycy Rodzinnego Domu Pomocy na Edwarda zjednoczyli swe siły pod wspólnym sztandarem fundacji „Przyjaciel Domu”.

Zobacz też: Kasia o domu

29 września 2017
Fundacja Przyjaciel Domu > Rodzinny Dom Pomocy